Редис одним з перших відкриває сезон корисних овочів. Це найбільш ранній коренеплід, який вживають у свіжому вигляді: готують різні салати, поєднуючи з зеленою цибулею та іншими ранніми овочами. Редис абсолютно невибагливий овоч, при цьому дає швидкий урожай. Його можна вирощувати і на городі, і в теплиці, і вдома. На жаль, у початківців-городників він часто виростає грубуватим або стрілкує. Виростити цей смачний і корисний коренеплід дуже просто. Досить знати і застосовувати 5 простих правил:

1.      Обираємо сорт

Щоб мати редис протягом сезону, слід правильно обирати сорт. Оскільки це холодостійка і скоростигла культура, урожай можна збирати вже через 18-30 днів. У нашому електронному каталозі ви знайдете великий вибір сортів редису різної форми, кольору і термінів дозрівання.

2.      Грунт і місце

Редис вимогливий до ґрунту, тому його слід підготувати вже з осені: внести компост або перегній. А щоб отримати урожай раніше, під редис відводять ділянки, які захищені від вітру та добре прогріваються на сонці.

Попередниками можуть бути будь-які овочі, окрім родини капустяних, під які вносили органічні добрива.

3.      Терміни

Важливе значення мають строки сівби, як правило, це березень–квітень. Посіяний пізніше редис швидко формує квітконос. При ранніх висівах можна отримати хороший урожай, уникнувши при цьому псування коренеплодів шкідниками. Крім того, це дає можливість значно скоротити поливи.

4.      Посів

Щоб виключити загущення, яке редис не любить, насіння не слід безладно кидати в грунт. А краще акуратно розкласти їх в борозенки на однаковій відстані, близько 5 см один від одного і на глибину 1–2 см.

5.      Догляд та прибирання

Своєчасний полив дуже важливий, особливо на стадії формування коренеплодів. Після посадки рекомендують рясно полити редис, потім робити це кожні 2–3 дні, а в суху погоду — щодня. У спекотні дні цю процедуру проводять ввечері, а після цього грунт розпушують.

На ранніх стадіях росту, редис часто уражається хрестоцвітою блішкою. Тому застосовуються заходи профілактики і захисту від шкідників.

Коренеплоди прибирають вибірково, у міру дозрівання, так, як переростаючи, вони втрачають смакові якості, грубіють або розтріскуються.


Виростити редис смачним і соковитим легко. Хороших урожаїв!