Цибуля — особлива рослина. ЇЇ вирощують практично в кожній країні. Мабуть, і не знайдеться кулінарної книги, де б не був присутній цей овоч. Погодьтесь, на кухні без цибулі ніяк не обійтись.

 

 

Цілющі властивості цибулі

Слов’яни вважали цибулю ліками «від семи недуг». І вони не перебільшили. Насправді цибуля лікує не лише сім недуг, а набагато більше. Ріпчаста цибуля містить цінні вітаміни А, В1, В2, С, РР. Фітонциди та ефірні масла надають цибулі специфічного смаку, запаху та гостроти. Мінеральні солі цибулі представлені сполуками аж 18 хімічних елементів, в т.ч. кальцію, фосфору, калію, натрію. Зелене листя цибулі містить 5% заліза.

Важливо! За рік людині потрібно вживати 7-8 кг цибулі.

Це цікаво! Фітонциди (від грець. Фіто – рослини, цидо – вбиваю) — біологічно активні речовини, що стримують чи вбивають розвиток хвороботворних грибів, вірусів, бактерій. Достатньо 2–3 хв пожувати цибулю, щоб вбити всі бактерії в ротовій порожнині.

 

Цибуля — надзвичайно цінний овоч при авітамінозі, покращую апетит та роботу шлунково-кишкового тракту. Завдяки своїй лежкості, вона може слугувати джерелом вітамінів круглий рік;

Сучасна медицина довела, що сік цибулі має властивості розчиняти пісок і камінці в жовчовивідних шляхах та знижувати вміст цукру у крові;

Цибуля чудовий засіб від застуди та грипу, оскільки наділена бактерицидними, антисептичними та протизапальними властивостями. Приміром, вдихання парів цибулі допомагає при лікуванні кашлю, а кашка з натертої цибулини вилікує нежить;

Цибуля досить популярний косметичний засіб. Здавна цибулевий сік використовували для зміцнення волосся та для лікування лупи. Від нього бліднуть веснянки, а кашка з цибулі сприяє зменшенню зморшок на обличчі;

 

Маска для волосся «Медова»

1 ст. лож. меду, 1 сирий яєчний жовток, 1 ст. лож. спирту, 1 ст. лож. соку ріпчастої цибулі. Все змішати до утворення однорідної маси та нанести на сухе волосся на 30 хв, вкривши голову рушником. Ретельно змити волосся теплою водою та висушити.

 

Фармацевтична галузь випускає чимало лікувальних засобів на основі цибулиння. У червоній цибулі (особливо в зовнішніх оболонках) міститься речовина кверцитин, яку вважають відмінним антиоксидантом та засобом в боротьбі з онкологією.

Але є і протипоказання: приміром цибулю небажано вживати людям із хворобами нирок, виразкою шлунку та дванадцятиперстної кишки.

 

Найпопулярніші види цибулі

Ріпчаста цибуля

Беззаперечний лідер в кулінарії та справжнє джерело корисних вітамінів. Її можна вирощувати вдома на підвіконні, на грядці чи в теплиці. За вмістом ефірних масел виділяють солодкі, напівгострі, гострі, гіркі, а останнім часом — слабогострі та солодкі салатні сорти. Цей вид цибулі добре зберігається взимку, що робить його особливо цінним джерелом вітамінів.

Цибуля запашна (пахуча)

Багаторічний вид, який не утворює справжню цибулину. У їжу використовують соковите, слабогостре, з часниковим присмаком зелене листя. На відміну від інших багаторічних видів, листя містить дуже мало клітковини і саме цьому довгий період зберігає ніжність. За даними фармакології, ця рослина має жовчогінний, сечогінний та загальнозміцнюючий ефект, застосовується для лікування гастриту та астматичного кашлю В Китаї в їжу використовують навіть квітки цибулі запашної, які містять велику кількість вітаміну С.

Цибуля-слизун

Багаторічна рослина, що цінується городниками за здатність утворювати на протязі року молоді соковиті листочки, які довгий час не грубішають та мають приємний слабогострий смак і часниковий аромат. Цей вид цибулі дуже корисний із-за високого вмісту заліза, тому його часто призначають при недокрів’ї. Можна використовувати у свіжому, соленому та сушеному вигляді.

 

Цибуля-шніт (різанець, зимовий кущовий)

Багаторічний вид цибулі, що дає хороші врожаї на одному місці аж 5-6 років. Дуже швидко відростає, кущиться та дає велику зелену масу. За кількістю та складу вітамінів шніт — один з найбільш цінних видів цибулі, та за калорійністю у півтора рази більше, ніж ріпчастий. Окрім того, цибуля-шніт — відмінний медонос.

Цибуля-порей

Один з найбільш цінних видів за смаковими якостями, стійкістю до холоду, хвороб та шкідників. Порей практично не має періоду спокою та добре переносить заморозки до –7°С. Його широко застосовують в кулінарії як самостійну страву та як заготовку. Порей можна консервувати, сушити, заморожувати, і при цьому він не змінює кольору. Цибуля-порей надзвичайно багата на солі калію та сприяє активізації обміну речовин. Широко застосовують в дієтичному харчуванні.

Наприклад, в Бельгії на одну людину в рік виробляються 10 кг цибулі-порею, у Франції — 6 кг.

Цибуля-батун

Один з найбільш культивуючих видів багаторічної цибулі: В країнах Південно-Східної Азії його вирощують близько 3 тис. років. У листі батуна міститься каротину більше, ніж в будь-якому іншому виді цибулі, а вітаміну С — удвічі більше, ніж в ріпчастій цибулі.

Цибуля-шалот

Здавна цибуля-шалот вважалася їжею гурманів і входить до багатьох рецептів французької кухні. Шалот дає ранню, рясну, ніжну та ароматну зелень та невеликі цибулини, що добре зберігаються. Шалот — багаторічник та цінується городниками за скоростиглість, гарну транспортабельність та лежкість. Його широко використовують в консервній промисловості.


Обирайте насіння цибулі на нашому сайті rostok.com.ua  та вирощуйте найсмачніші вітаміни!