Відкривається новий дачний сезон. Смачна і молода зелень з грядки, яка з'являється після довгої зими, допоможе підтримати організм корисними вітамінами.

 

Ревінь

Ревінь - одна з ранніх зеленних культур. Його цінують за наявність органічних кислотами, а також вітамінів С, Р, каротин, мінеральні солі та мікроелементи. Він покращує травлення, обмін речовин і підвищує апетит.

Сорт ревеню Лідер має товсті соковиті черешки, довжиною 20-30см, з ніжною м'якоттю і кислувато-солодким смаком. З них готують варення, компоти і киселі, готують різні десерти і кондитерські вироби

Цибуля-батун

Завдяки своїй холодостійкості, цибулю-батун вирощують навіть за Полярним колом. У її листі міститься більше каротину, ніж у інших видів цибулі, а вітаміну С - удвічі більше, ніж в цибулі ріпчастій. Щоб їсти свіжу зелень вже в квітні - травні, цибулю-батун висаджують під зиму.

Сорти П'єро і Уельський ростуть на одному місці 3-4 роки, хоча за своєю природою є багатолітниками. Їх з успіхом обробляють у відкритому і закритому грунті, проводять вигонку в зимовий час на підвіконні і в теплиці.

Цибуля-шніт

Цінується за здатність давати зелень круглий рік. Прибрана ранньою весною, вона має не тільки хороші товарні якості, але і є однією з найбільш цінних видів цибулі. ЇЇ калорійність в 1,5 рази вище, ніж у цибулі ріпчастої.

Шніт-цибуля - багаторічна рослина і відмінний медонос, прекрасно відчуває себе на одному місці протягом 4-5 років. Швидко відростає навесні і дає велику зелену масу.

Щавель

Щавель одним з перших показується після відтавання снігу. Його вирощують як багаторічну культуру 3-4 роки. Листя містять аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, цінні білки і органічні кислоти (яблучну, щавлеву і лимонну). За своєю калорійності щавель перевищує редис, томати і морква.

Висівати щавель можна навесні, влітку і під зиму. З нього готують зелений борщ, пюре і соуси.

Петрушка

Однією з перших зелених вітамінів з'являється навесні і петрушка-другорічниця. Її сіють в три строки: навесні (як тільки грунт відтане), влітку, і під зиму. Листя і коріння петрушки багаті вітамінами групи В, каротин і вітамін С. Маленький пучок петрушки зможе задовольнити добову потребу людини у вітамінах.


Потрудившись заздалегідь, навесні можна поласувати смачною і корисною зеленню. Хороших урожаїв!