Більшість городників, які вирощують томати на своїх ділянках, стикалися з проблемою, коли томати цвітуть, а зав'язі немає. Хтось нарікає на неякісне насіння, хтось — на погані погодні умови. Так чого ж не вистачає томатам насправді? Від чого залежить зав'язування плодів? Фахівці ТМ Семена Украины назвали найважливіші причини, за якими томати НЕ зав'язуються:

  1. Висока або низька температура. Якщо на вулиці більше + 30°С, то квіти не запилюються і опадають. При температурі нижче +15°С томати перестають цвісти, а при +10-12°С ріст куща зупиняється зовсім. Кращою температурою для нормального росту і розвитку рослини томата фахівці вважають +20-25°С.
  2. Мало світла. Томат — світлолюбна рослина. Обов'язкова умова — відкриті, добре освітлені ділянки. У тіні кущі томата витягуються, у них затримується цвітіння і плодоношення.
  3. Підвищена вологість повітря і грунту. Оптимальною вологістю для гарного запилення томата вважається 40-70%. При високій вологості рослини хворіють, а мокрий пилок втрачає сипучість, тому запилення не відбувається. При нестачі вологи (навіть, якщо це розсада) томати скидають квітки і зав'язі
  4. Холодна вода для поливу. Відразу з колодязя — не можна! Фахівці радять використовувати для поливу відстояну, талу або дощову воду.
  5. Пізнє пасинкування. Слід видалити пасинки довжиною до 4 см, щоб поживні речовини формували кисть, при цьому обмежуючи зростання куща.
  6. Слабкорозвинена коренева система. У період зростання і формування кистей слід регулярно підгодовувати, підгортати і пасинкувати томатні кущі.
  7. Розсада із зав'яззю — погано. Якщо вирішили купувати розсаду, то кущі з дрібними зав'язями брати не можна, оскільки вони вже переросли. Така зав'язь осиплеться, або рослина довго і погано буде приживатися.
  8. Надлишок чи нестача азоту. Городники зі стажем підтвердять, що занадто багато добрив — шкідливо для томату. Перекормлюючи свої рослини, вони починають гнати листя і товсте стебло, але при цьому не цвітуть. Однак нестача азоту призводить до формування надто тонкого стебла і небажанню томата зав'язувати плоди. Тому, слід дотримуватися принципу «все повинно бути в міру».
  9. Хвороби або шкідники. Пошкоджені рослини не здатні зав'язувати плоди. Дотримуйтесь заходів профілактики, щоб не допустити захворювань рослин.

Обробляючи томати на своїх присадибних ділянках, відзначайте сорти, які успішно зав'язують кисті, прекрасно плодоносять і радують врожаями з року-в-рік. При цьому важливо знати, що сучасне томатоводство не стоїть на місці. З кожним роком з'являється все більше новинок сортів і гібридів томату, які здатні зав'язувати плоди в не зовсім відповідних умовах. Експериментуйте, вирощуючи нові сорти, і вони обов'язково поповнять список ваших «улюбленців», радуючи смачними і корисними томатами. Багатих вам врожаїв!