А ви знали, що у цикламена багато імен? Мабуть, всі чули легенду про царя Соломона, який вирішив придумати собі символ влади - корону. Але те, що йому пропонували придворні, Соломону не подобалося, і він вирушив на пошуки відповіді. Безліч квітів стелилися у нього під ногами, але мудрець Соломон вважав це хвастощами, просто проходив повз. Підійшовши до якоїсь скелі, він побачив красивий рожева квітка, той схилив свої квіти, ніби кланявся царю.

Саме його обрав Соломон, як нагадування, що народом потрібно правити, не забуваючи про свою скромність і гордості. Існують, звичайно, інші варіанти назви цієї квітки. Деякі вважають, що своє ім'я цикламен отримав через цикл цвітіння, адже воно триває з осені по березень-квітень. За це древні греки прозвали його квіткою, «яка спить влітку». У народі у цієї рослини багато не дуже милозвучних імен: земляне яблуко, свинячий хліб, дряква, земляна редька.

Протягом століть квітникарями-селекціонерами було виведено безліч сортів цикламена, як для відкритого ґрунту, так і кімнатних. Найбільш часто в домашніх умовах вирощують цикламен перський суміш.

Ця рослина розмножується насінням або діленням бульби. Але, другий варіант не особливо вітається, так як при цьому можна пошкодити рослину. Досвідчені фахівці радять виростити цикламен з насіння. Такий спосіб більш трудомісткий і вимагає багато терпіння, зате дуже надійний, адже Ви отримаєте здорова, стійка до хвороб рослина. Найкращим варіантом стане придбання якісного насіння у вартого довіри виробника.

Посів насіння цикламена можна провести в будь-який час року.

Як правильно посіяти насіння

  • Попередньо насіння слід замочити в розчині Епін. Готовий ґрунт можна придбати в магазині, або приготувати його самим, обов'язково знезаразити попередньо.
  • В якості ємності підійдуть пластикові контейнери з отворами для дренажу, або ж будь-які неглибокі квіткові горщики для розсади.
  • На дно потрібно обов'язково покласти будь-який дренаж: керамзит або пінопласт.
  • Попередньо зволоживши ґрунт, намагаємося розподілити наші насіння на відстані 3-4 см один від одного, висаджуючи на глибину близько 1 см.
  • Потрібно обов'язково зробити міні-тепличку, укривши наші сіянці світлонепроникним пакетом або будь-яким непрозорим посудом. Вважається, що насіння цикламена любить темряву.
  • Розміщуємо горщики в прохолодне місце, де температура не вище + 20оС. Досвідчені квітникарі вважають, що таким чином проростання насіння відбувається набагато швидше. В середньому ж терміни проростання насіння коливаються від 1 до 2 місяців.

Догляд за сіянцями

Важливо пам'ятати, що насіння цикламена проростають дуже повільно, тому, запасаємося терпінням, зволожуємо ґрунт і провітрювати посіви. Полив проводити найкраще з розпилювача, стежачи, щоб ґрунт весь час була помірно вологим, але не мокрим. При появі сходів, слід перенести рослинки на яскраве розсіяне світло, знявши плівку. На стадії 2-3 справжніх листочків, рослини акуратно пікірують, а вже через 6-7 місяців пересаджують в невеликі горщики діаметром 5-7см. При цьому бульби слід залишити відкритими на 1/3. Перших півроку рекомендують уникати добрив. А далі вже можна починати підгодовувати слабким розчином мінеральних підгодівлі або ж будь-яких інших для квітучих кімнатних рослин.

Температура і освітлення

  • Щоб цикламен довго і рясно цвів, виберіть для нього дуже світле місце. Прямих сонячних променів слід уникати.
  • Головне, тримати квітка подалі від джерел тепла, оскільки найчастіше від цього рослина може загинути.

Ідеальна температура + 15-18оС.

Полив

На практиці перевірено, що полив краще виробляє в піддон. Прямий полив може привести до загнивання бульби. Воду краще всього використовувати кімнатної температури.

Можливі проблеми

Цикламен це рослина, яка любить помірність у всьому. Причинами хвороби може стати висока температура повітря в приміщенні, холодна або надто тепла вода для поливу, або, наприклад, дуже сухе повітря.

Короткий період цвітіння може бути викликаний неправильним поливом і недотриманням температурного режиму.

Загнивання листових черешків буває, як правило, від підвищеної температури в приміщенні і неправильного поливу.

Сіра гниль на квітках часто розвивається через високу вологість.

Шкідники

  • Найчастіше цикламен люблять кліщі і трипси.
  • Занадто висока температура сприяє появі трипсів, при цьому верхня частина листочка стає сіро-коричневою.
  • Якщо ж краї квітки згортаються, то до вас в гості потрапив кліщ.

При таких симптомах, рослина слід обробити інсектицидом і відправити в прохолодне місце.

Скільки живе цикламен

Дуже часто доводиться чути, що з настанням спекотної погоди, листя цикламена починають жовтіти і опадати. Так має бути! Рослина не вмирає, викидати його не слід. В цей час горщик з бульбами потрібно помістити в прохолодне, темне місце, час від часу поливаючи. А на початку осені цикламен можна сміливо пересаджувати.

Діаметр горщика для молодих рослин становить 6-8см, а для дорослих 10-15см.


Дотримуючись елементарних правил по посіву і догляду, цикламен зможе стати Вашою улюбленою квіткою, радуючи своїм цвітінням довгі роки. Вдалого Вам вирощування.