Якщо ви ще не чули про мікрозелень, то точно будете в захваті!
Навіть якщо у вас немає часу і місця для садівництва, ви все одно можете легко вирощувати мікрозелень в домашніх умовах. Неможливо переоцінити важливість домашніх продуктів харчування, які не містять пестицидів. Мікрозелень набирає популярність як суперпродукт, і все більше і більше людей вирощують її в себе вдома. І це не дивно, адже мікрозелень дуже легко вирощувати!
Що таке мікрозелень?
Мікрозелень — це перші справжні листочки, отримані з розсади овочів і пряних трав заввишки близько 5-10 см. Існує багато різновидів рослин: редис, брокколі, цвітна капуста, мангольд, салат, шпинат, рукола, амарант, капуста, буряк, петрушка і базилік, і це лише деякі з них, які можна вирощувати як мікрозелень для корисного і поживного доповнення до щоденного раціону їжі.
Крихітні листя мікрозелені збирають через 7-14 днів і мають поживні речовини, інтенсивний аромат, що імітують їх зрілі аналоги. Наприклад, якщо ви їсте мікрозелень паростки редису, смак і аромат будуть нагадувати редьку. Точно так же мікрозелень з буряку на смак буде схожа на буряк, а мікрозелень з коріандру на смак як коріандр.
Мікрозелень містить значно більше вітамінів і каротиноїдів — в середньому приблизно в 5 разів, ніж їх зрілі рослини. Настільки високий рівень поживних речовин допомагає знизити ризик раку, хвороби Альцгеймера, остеопорозу і поліпшити здоров'я серця.
Мікрозелень вперше з'явився в якості гарніру на початку 80-х років, але незабаром стала самим здоровим трендом завдяки своїм поживним властивостям. Проте, мікрозелень в Україні ще тільки починає ставати частиною нашого повсякденного раціону. Ресторани вишуканої кухні порівняно недавно почали додавати її в свої салати, закуски, сендвічі, десерти, безалкогольні коктейлі та т.д. Ростки мікрозелені ідеальні для тих, хто хоче вживати здорову їжу.
Ось деякі причини для вирощування цього суперпродукту:
- Легко вирощувати: мікрозелень неймовірно легко вирощувати, оскільки збір проводять на стадії перших справжніх листків і може бути легко вирощена на сонячному підвіконні.
- Швидкий збір: ростки готові до споживання всього через 1-2 тижні.
- Ароматна: хоч мікрозелень і крихітна, концентрація її ароматів робить її фаворитом серед кухарів та любителів здорового харчування в усьому світі.
- Поживна: згідно з дослідженнями вчених, мікрозелень має більш високу концентрацію поживних речовин, ніж зрілі овочі та трави, при чому деякі різновиди мікрозелені містять до 40 разів більше поживних речовин, ніж вирощені овочі.
Як виростити мікрозелень самостійно в домашніх умовах
Субстрат
Субстрат не повинен містити будь яких хімічних речовин чи пестицидів, щоб мікрозелень була органічною та здоровою. Найкращим варіантом стануть льняні килимки – сучасний та екологічно-чистий субстрат.
Контейнер
Для вирощування мікрозелені вам потрібен контейнер. Для цього використовуйте невисокий, невеликий лоток-тепличку.
Джерело світла
Мікрозелень потребує необхідну кількість сонячного світла, природного світла не менше 3-4 годин на день. Яскраве підвіконня чи балкон, на який потрапляє сонячне світло, стануть відмінним місцем для ваших рослин.
Вода
Вода — необхідний елемент для мікрозелені. Субстрат має бути завжди вологим . Оприскувач краще всього підходить для рослин із-за своїх мікроотворів, які не пропускають сильний потік води. Ми рекомендуємо вам використовувати свіжу воду кімнатної температури (+20-25ºС).
Ось проста покрокова інструкція, яку ви можете викор истовувати, щоб виростити свою власну свіжу, ароматну та корисну мікрозелень:
- Покладіть льняний чи кокосовий субстрат в контейнер та рясно зволожте;
- Після цього насіння мікрогріну розподіліть по поверхні субстрату;
- Накрийте контейнер кришкою та поставте на добре освітлене місце, де рослини будуть отримувати достатню кількість сонячного світла, не менше 3-4 годин на день.
- Тримайте ємність за кімнатної температури (+20-25ºС);
- Зволожуйте зелень з розпилювача невеликою кількістю води 2-3 рази на день. Через 3-4 дні ви побачите, як над субстратом виростають маленькі листочки з невеликими пагонами внизу;
- Щоденно провітрюйте сходи, відкриваючи кришку контейнера не менш, ніж на 30-60 хв;
- Через 7-14 днів ростки можна зрізувати. Збір мікрозелені доволі простий. Ви можете взяти ножиці чи гострий ніж та зрізати мікрозелень, тримаючи їх вертикально, прямо над корінням;
- Зібравши мікрозелень, промийте їх холодною, проточною водою, і вона стане відмінним доповненням до ваших страв! Мікрозелень забезпечує найкращі поживні речовини при споживаннні у свіжому вигляді відразу після збору врожаю. Ви також можете висушити та зберігати в паперовій упаковці для подальшого споживання.
Як бачите, нічого складного. Насолоджуйте вирощуванням мікрозелені, і як тільки навчитесь її вирощувати, вам сподобається використовувати в якості корисного інгрідієнта в салатах, смузі та бутербродах.