Здорова та якісна розсада — задача не з простих, а особливо, якщо ви — новачок. Щоб допомогти з вирішенням цього завдання, зупинимось на кількох основних моментах.

Що таке розсада?

Розсада — це молоді рослини, які вирощують в захищеному ґрунті та в подальшому пересаджують на постійне місце. Таким способом вирощується більшість культур. Це допомагає прискорити врожаї, економніше витрачати насіння, а для таких культур, як селера та пастернак, отримати коренеплоди кращої якості. В порівнянні з молодими паростками, розсада менше хворіє та на неї менше впливають погодні умови. Ще один плюс — можливість виростити улюблений сорт, який не завжди продається у вигляді готової розсади.

Щоб отримати якісну розсаду треба:

Обов’язково знати вегетаційний період культури, яку висаджуєте;

Врахувати термін проростання насіння (у кожної культури він свій);

Знати вік розсади, у якому її висаджують у ґрунт та час майбутнього врожаю;

Визначити умови вирощування (теплиця чи відкритий ґрунт);

Створити для розсади відповідні умови та дотримуватись правил догляду;

Врахувати кліматичні умови вашого регіону.

 

Тривалість вегетаційного періоду

  • Для капустяних — від сходів до збору врожаю;
  • Для коренеплодів — від посіву до збору в технічній стиглості;
  • Для пасльонових та гарбузових — від сходів до першого збору врожаю;
  • Для бобових — від висіву до технічної стиглості (недозрілі боби);
  • Для кукурудзи — від висіву до початку молочної стиглості початків.

Визначаємо строки висадки

На пакетах з насінням вказано приблизні строки висадки розсади. Це важливо, оскільки запізнення з висівом  на тиждень чи два може спричинити затримку росту та розвитку рослини. При занадто ранніх посівах сіянці часто витягуються. Приблизні строки висіву для овочевих культур січень–березень.

Важливо знати: Залежно від кліматичних умов регіону, кожен овочівник має самостійно розраховувати строки висадки розсади у ґрунт.

Наприклад: насіння ранньостиглих сортів томату висівають на розсаду у центральному Степу і Закарпатті 15–20 лютого, у Лісостепу — з 25 лютого по 7 березня, а в районах Полісся та Прикарпаття — з 1 по 10 березня.

Якісне насіння

Щоб отримати здорові рослини та в подальшому мати гарний врожай, потрібне якісне насіння. Воно має бути чистосортним, не містити збудників хвороб чи домішок сміття і бур’янів. Доцільно буде попередньо провести передпосівну обробку та проростити насіння.

Народний спосіб обробки насіння: 90 мл борної кислоти на 1 л води, замочити в цьому розчині насіння на 3–5 хв.

Горщики для розсади

Посуд для розсади може бути різноманітним. Його можна придбати в магазині чи виготовити власноруч з підручних матеріалів. У продажу є торф’яні стаканчики і торф’яні таблетки, пластикові касети різних розмірів, горщики тощо. Деякі садівники часто вирощують розсаду в пластикових стаканчиках, паперових пакетах та ін. У чому не вирощували б сіянці, головне — дотримуватись певних правил.

 

Горщики для розсади повинні:

  • Містити дренажні отвори;
  • Бути непрозорими, оскільки світло може зашкодити корінню;
  • Мати низьку теплопровідність стінок;
  • Підходити за розміром;
  • Бути чистими та знезараженими.

Вимоги до ґрунту

В спеціалізованих магазинах вже продаються готові субстрати для розсади. Купуючи такий ґрунт, слід уважно прочитати склад та рекомендації з використання.

 Яким має бути ґрунт для розсади?

  • Ґрунт повинен містити всі поживні речовини та мікроелементи. Їх надлишок чи недостатня кількість негативно впливає на сіянці.
  • Ґрунт має бути рихлим та мати нейтральну кислотність, оскільки підвищений РН є негативним для більшості рослин.
  • Ґрунт не повинен містити хвороботворних мікроорганізмів чи бур’янів.

У кожного городника є свій універсальний рецепт приготування субстрату для вирощування здорової розсади. Для цього використовують різні компоненти у різних співвідношеннях.

Щоб приготувати ґрунт для розсади власноруч, можна скористатись універсальним рецептом:

2 частини гумусу, 2 частини торфу та 1 частина піску. Після цього суміш треба просіяти та прожарити в духовці 1 годину, щоб захистити майбутні сіянці від грибкових захворювань.


Правильний підхід, терпіння та наполеглива праця допоможуть вам виростити здорову і якісну розсаду. Час сіяти!