Восени, коли вже зібрали врожай і роботи на городі майже не лишилось — саме час починати майбутній сезон. Якщо хочете навесні отримати ранній врожай свіженьких вітамінів для салату — посійте під зиму зелень та овочі.

 

 

 

По-перше, ви виграєте час. Сходи з’являться раніше, і врожай також. Приміром, поласувати свіжою петрушкою, кропом чи цибулею-батун зможете вже в кінці березня-квітні.

По-друге, свіжа та молода зелень, що з’явиться з-під снігу, поповнить запас вітамінів у вашому організмі після довгої зими.

По-третє, насіння, що провело в ґрунті усю зиму, пройшло стратифікацію, а значить, рослини будуть здоровими та міцними.

А чи треба доводити, що вирощені на власному городі овочі корисніші від магазинних? Мабуть, і не варто. В будь-якому випадку підзимній посів — це чудова можливість мати гарний врожай, не витрачаючи багато коштів та сил.

Коли сіяти?

Важливо правильно обрати час посіву, оскільки насіння має проклюнутись, але не прорости. Точної дати вам ніхто не назве. Час висіву маєте визначати самостійно, виходячи з кліматичних та погодних умов. В Україні, як правило, це друга половина жовтня – листопад.

Важливо! Підзимній посів варто проводити за встановлення стійкої температури +1–4°С.

 

Важливі поради для городника

  • Перед посівом на зиму, не забудьте добре перекопати та здобрити органікою ґрунт. Головне, щоб земля була пухкою та родючою;
  • Для посадки обирайте сухі та захищені від вітрів рівнинні ділянки. Поля, на яких довго не сходить сніг та стоїть вода, для підзимніх посівів не підходять;
  • Сійте лише сухе насіння, але норму висіву ліпше збільшити у 1–1,5 рази;
  • При підзимніх посівах насіння не слід занадто заглиблювати, але потім обов’язково замульчувати шаром в 2-3 см. Грядки можна накрити гілками чи сухим листям;

Мульчування — це укриття поверхні землі навколо рослин різними матеріалами для захисту від несприятливих умов та поліпшення її властивостей. Це може бути: скошена трава, сіно, солома, листя, хвоя, кора чи компост.

  • Поливати посіви не потрібно;
  • Рано навесні молоді рослини треба прорідити, а в подальшому — полоти бур’яни та поливати.

Що можна посіяти під зиму

Для підзимніх посівів придатні лише холодостійкі культури.


Буряк. З підзимніх посівів отримують дуже ранню товарну продукцію пучкової зрілості. Для посадки обирайте гарно удобрені, сонячні ділянки. Не садіть кислих та піщаних ґрунтах. Сійте насіння на глибину 0,5–1 см, а ширину між рядками робіть 40–45 см. Норма висіву 2 г/м2.

 


Кріп. Насіння ліпше висівати на легких, гарно удобрених грунтах південних та південно-західних схилів. Важкі та перезволожені грунти для кропу не підходять. Сійте кріп на глибину 0,5–1,5 см, стрічковим способом по 7-8 рядків на відстані 10–12 см. Відстань між стрічками робіть 40-45 см.

 

 


 

Морква. Для отримання продукції на пучок, насіння бажано висівати під зиму або рано навесні. Варто пам’ятати, що якщо посіяти моркву у недостатньо зволожений грунт, то сходів можна і не дочекатись. Сіють не глибоко, на 0,5–1 см, але, на відміну від посіву моркви влітку, грунт не треба ущільнювати.

 

 


Петрушка однією з перших зелених вітамінів з’являється навесні. Лише невеличкий її пучок здатен задовольнити добову потребу людини у вітамінах. В петрушки дуже дрібне насіння та міститься велика кількість ефірних масел, що затрудняють проростання. Сіють петрушку перед замерзанням ґрунту на глибину 0,5–1 см та мульчують рядки перегноєм чи ін.


 

Цибуля-батун. Вигідно те, що ця культура росте на одному місці 3-4 роки. В його листках містить більше каротину, ніж в інших видах цибулі, а вітаміну С — удвічі більше, ніж в ріпчастій. Щоб смакувати свіжу зелень уже в квітні — сійте цибулю-батун під зиму.

 

 


 

Цибуля ріпчаста. Щоб отримати дружні сходи, треба щоб ґрунт був гарно вирівняний, розпушений та містив достатній запас вологи. Сіють насіння на глибину 3–5 см, відстань між рядками залишають 10–12 см. При підзимньому посіві норму висіву слід збільшити на 20–25%.

 

 


Часник висаджують широкорядним способом з шириною міжрядь 30 см чи лінійним способом по 3–4 рядки з міжряддями 20 см. Озимі сорти ліпше садити на глибину 5–7 см. Строки посадки важливі, тому для Полісся, Лісостепу та Західних областей — це перша половина жовтня, а для Південних регіонів — кінець жовтня – початок листопада.


 

Щавель одним з перших виглядає з-під снігу навесні. Його вирощують як багаторічну культуру 3–4 роки. Найефективнішим є літній посів, але якщо посадите щавель під зиму, то вже на початку травня зберете свіжу зелень на борщ.