• Салат — це високоцінна універсальна культура на ринку та один з основних овочів на грядці. Відносно легкий у вирощуванні, він адаптується до різних умов, сезонів і методів вирощування. З огляду на його велике розмаїття — сьогодні існує понад тисячу різних сортів салату — на будь який смак городника. Незалежно від того, чи ви обираєте сорти для посадки на грядці чи розробляєте повну програму посадки салату для продажу на ринку, візьміть до уваги ці пункти.

 

Що треба знати про салат

  1. Час обороту. Салат має відносно короткий час дозрівання. Це означає, що послідовна посадка — посів з інтервалами — є необхідністю, якщо ви хочете мати постійний урожай протягом усього вегетаційного періоду.
  2. Температура. Салат віддає перевагу помірним температурам і найкраще його сіяти восени чи навесні, оскільки він має тенденцію ставати гірким і руйнуватися (цвісти і давати насіння) у жарку погоду. Деякі сорти більш стійкі до перепадів температур, ніж інші, тому важливо обирати правильні сорти для кожного сезону — жаростійкі сорти для літа та холодостійкі для осені.
  3. Урожай. Виробництво салату може бути зосереджене на одному або кількох кінцевих продуктах, від цілих качанів до асортименту молодого листя, і деякі сорти кращі для того чи іншого кінцевого використання. Важливо обов’язково проаналізувати ваш ринковий попит, перед обранням сортів для посадки.

Вибір типів салату

Багато різних категорій салату приблизно класифікуються за формою листя, конфігурацією та розміром качана.

  • Салат латук — це назва салатних культур кількох різновидів з родини айстрові, які ботанічно класифікується як Lactuca sativa. Вони також відомі як латук посівний, салат сійний та просто як салат, хоча кожний з різновидів має свою назву. У загальному латук поділяють на три типи: головчастий, листовий та ромен, а також на сім основних груп, кожна з яких включає безліч сортів. Найвідоміші з них — салат листовий, ромен, айсберг, батерхед, дуболистий та ін.
  • Рукола: Цінна пряно-смакова культура, з неперевершеним горіхово-гірчичним смаком листової частини рослини. Період від сходів до збирання зелені 20-25 днів. Рослина формує невеликий кущик висотою 15-20см. Соковите листя використовують в різноманітних салатах та як гострий гарнір до м’ясних та рибних страв.
  • Шпинат: має ніжні, темно-зелені листки і багатий смак. Його можна використовувати в салатах або готувати окремо.
  • Суміш салатних листків: деякі городники вирощують мікс різних видів листового салату, такого як латук, рукола, шпинат та інші. Це додає різноманіття смаку і текстури до салатів.
  • Китайський салат (Капуста Пак-чой): вид салату з м'ясистими стеблами та зеленими листками. Його можна вирощувати для використання в салатах або готувати на пару, фритюрі тощо.
  • Мізуна - однорічна рослина. Період від сходів до збору зелені 30-40 днів. Формує рослини висотою 30-40см. Листки пір'ясто-розсічені, зеленого та червоно-фіолетового забарвлення, яблучно-гірчичного смаку. У домашніх умовах вирощується цілий рік.

Це лише кілька прикладів салатів, які можуть бути вирощені в грунті. Залежно від кліматичних умов та ваших особистих вподобань, ви можете вирощувати багато різних видів салатів, щоб насолоджуватися свіжими і смачними овочами прямо зі свого саду.

За терміном дозрівання листові салати поділяються на:

ранні (весняні) – зривати листя дозволяється вже через 35-40 днів.

середньостиглі (літні) – збирати можливо через 40-75 днів.

пізньостиглі (осінні) – вистигають через 75-100 діб.

Вибирати слід залежно від особистих уподобань. Якщо хочеться отримати зелень якомога раніше, садити варто ранні сорти листового салату. Однак тут варто врахувати, що під променями сонця і при тривалому світловому дні рослини не тільки швидко визріють, але і пустять стрілки. Заготувати їх на зиму не вдасться. Пізньостиглі стійкі до цвітіння, підходять для консервування та зберігання в морозилці.

Вибір місця та ґрунту

  • Найкращий ґрунт – легкий, перегнійний, нейтральний. Щоб листя виросло красивим і смачним, рослинам потрібно надати достатню площу для зростання і розвитку.
  • Для листових форм латука потрібна ділянка розміром 15х15 см для одного кущика, для качанних – 25х25 см. Занадто густа висадка приваблює комах, шкідників та сприяє розвитку хвороб.

Поради з вирощування салату:

  1. Салат можна висівати безпосередньо у грунт, але для раннього врожаю або для того, щоб максимально використати простір на грядці, висаджуйте його на розсаду.
  2. Насіння буде погано проростати, якщо температура занадто висока; під час посіву виберіть прохолодне та затінене місце.
  3. Добре поливайте — салат віддає перевагу постійному зволоженню, а рослини, які страждають від посухи, будуть гіркими. Якщо ви використовуєте гранульоване насіння, зверніть увагу, що потрібна достатня і постійна вологість, щоб розчинити гранульоване покриття та дати можливість насінню прорости.